Jak se správně stravovat při nevolnosti – Tipy a rady

Co jíst a pít při nevolnosti?
Samotné zvracení může být nepříjemným zážitkem a je důležité věnovat pozornost tomu, co jíte a pijete, abyste minimalizovali nepohodlí a urychlili zotavení. Zde je seznam potravin a nápojů, které můžete konzumovat při zvracení:

 • Nemastné ovesné kaše
 • Bramborová kaše
 • Vařená mrkev
 • Libové kuřecí maso
 • Nemastné vývary
 • Dětské piškoty
 • Banány
 • Rýže

Je důležité konzumovat tyto potraviny v malých dávkách a pomalu, abyste minimalizovali riziko dalšího zvracení a umožnili tělu lépe je strávit. Dbejte na dostatečný přísun tekutin, abyste předešli dehydrataci. Doporučuje se pít vodu, bylinkové čaje nebo neslazené šťávy.

Pamatujte, že každý jedinec může reagovat jinak, a je důležité poslouchat své tělo a konzultovat s lékařem, pokud trvají potíže s trávením.

Pozor! Při nevolnosti je lepší vyhýbat se kofeinu a alkoholu, které mohou stav ještě zhoršit.

Jaké jsou účinné metody léčby nevolnosti způsobené žaludkem?

Pomoc při žaludeční nevolnosti

Způsob Popis
Pití tekutin Pijte větší množství tekutin, ideálně teplého mátového, heřmánkového nebo zázvorového čaje. Alternativně si do sklenice vymačkejte čerstvě rozkrojený citron do vody.
Čerstvý vzduch Pokud trpíte žaludeční nevolností, vydejte se na procházku nebo alespoň otevřete okna, abyste získali čerstvý vzduch.

Důležité zohlednit! Při nevolnosti je vhodné jíst lehká jídla, jako jsou vařená rýže, dušená zelenina nebo vařené brambory.

Jak uklidnit trávicí systém?

Je důležité konzumovat zeleninu lehce tepelně upravenou, protože tímto způsobem se udrží většina živin a vlákniny. Například cuketa a mrkev jsou skvělou volbou pro uklidnění žaludku. Kromě toho je vhodné zařadit do jídelníčku i vařenou rýži, dušené a vařené maso a masové vývary, které jsou lehce stravitelné a poskytují tělu potřebné živiny. Naopak je důležité se vyhnout smažení, uzení i fritování potravin, protože takto upravené jídlo může významně zatěžovat trávicí trakt a vést k nepříjemným trávicím potížím.

Důležité je také dbát na to, aby byla zelenina tepelně upravena co nejméně, aby se zachovala co nejvyšší nutriční hodnota. Při přípravě jídel je dobré preferovat metody jako vaření, dušení nebo pečení, které zachovávají prospěšné látky obsažené v potravinách. Takto připravené jídlo bude pro tělo snadněji stravitelné a lépe využije všechny prospěšné látky obsažené v potravinách.

Důležité si pamatovat! Při nevolnosti je důležité vyhýbat se tučným, kořeněným a smaženým jídlům.

Jaký je přínos Coca-Coly pro trávicí systém?

Pokud je jí přechodný nedostatek, například po těžším, tučném jídle nebo také po nedostatečně tepelně upraveném, zkaženém či infikovaném jídle, Coca-Cola působí jako digestivum. Zlepší a urychlí odchod potravy ze žaludku.

See also:  9 důvodů, proč zařadit probiotika do svého života
Možná příčina přechodného nedostatku Účinek Coca-Coly
Těžké, tučné jídlo Zlepšení a urychlení trávení
Nedostatečně tepelně upravené, zkažené či infikované jídlo Podpora odchodu potravy ze žaludku

Jaké potraviny se vyvarovat při podrážděném žaludku?

Pokrmy pro podrážděné trávení

Pokrmy Popis
Zeleninový vývar Zklidňující pokrm vhodný při podrážděném trávení.
Rýže s jablkem nebo banánem Lehká strava obsahující zklidňující složky pro žaludek.
Bílé libové maso s brambory a dušenou mrkví Jemné maso s přílohou, která nezatěžuje trávicí systém.

Při podrážděném trávení je důležité vybírat pokrmy, které nebudou dráždit žaludek a nevyvolají nadýmání. Z tohoto důvodu je vhodné vyhnout se luštěninám, cibuli a nadýmavým druhům zeleniny jako je zelí, kedlubny, květák nebo papriky. Důležité je také dbát na to, aby pokrmy byly lehce stravitelné a obsahovaly složky, které zklidňují trávicí systém.

To vás může zajímat! Čerstvý zázvor je účinný při potlačování nevolnosti a může být konzumován jako čaj nebo přidán do jídel.

Jaké jsou vhodné léky proti nevolnosti?

 • Favea Autíčka Pro Pohodové Cestování žvýk. tbl.
 • Antimetil Tbl.
 • Kinedryl 10 tablet.
 • Pangrol 20000IU 20 tablet.
 • Cocculine 30 sublingválních tablet.
 • Travel Gum 20mg léčivé žvýkací gumy 10 ks.
 • Vagaline ústní sprej 25 ml.
 • Vitaharmony Travelpop Při Cestovní Nevolnosti 12ks.

Zajímavý fakt! Při nevolnosti je důležité udržovat hydrataci, a proto je doporučeno pít vodu, bylinkový čaj nebo elektrolytový nápoj.

Proč se mi dělá špatně v žaludku?

Žaludek je důležitý orgán, který může trpět různými potížemi. Mezi tyto potíže patří nevolnost, zvracení, pálení žáhy, bolesti a křeče v žaludku, pocit tlaku a plnosti. Tyto symptomy mohou být způsobeny nesprávnou výživou, nedostatkem žaludečních šťáv a enzymů, nesnášenlivostí určitých potravin, konzumací alkoholu, stresem, otravou zkaženým jídlem nebo žaludečními vředy. Je důležité dbát na správnou stravu a životní styl, které mohou pomoci minimalizovat riziko těchto potíží a udržet žaludek zdravý. Pokud se potíže s žaludkem opakují nebo jsou intenzivní, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Zajímavé! Banány jsou snadno stravitelné a mohou pomoci uklidnit žaludek při nevolnosti.

Jak se vypořádat s žaludeční neurózou?

Mezi základními opatřeními patří:

 • Režimová opatření
 • Pokus o zlepšení anebo spíše změnu životního stylu

Další doporučené možnosti zahrnují:

 1. Návštěva psychologa či psychoterapeuta
 2. Různé relaxační a meditační techniky
 3. Jóga
 4. Relaxační masáže

Jak rychle uklidnit žaludeční potíže?

Pro podporu normální činnosti trávení a celého gastrointestinálního traktu lze využít řadu bylinek. Sáhnout můžeme po kořenu lékořice, čaji ze směsi heřmánku, meduňky, máty peprné, fenyklu nebo mochny husí. Skvělé jsou také borůvky, které můžeme užívat sušené, nebo si z nich uvařit čaj.

See also:  5 potravin pro snížení hladiny cukru v krvi

Kořen lékořice má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci při podráždění žaludeční sliznice. Heřmánek a meduňka jsou známé svými uklidňujícími účinky na trávicí systém, zatímco máta peprná a fenykl mohou pomoci s nadýmáním a plynatostí. Mochna husí je tradičně využívána k podpoře trávení a snížení pocitu nadýmání. Sušené borůvky obsahují vlákninu, která podporuje zdravou střevní mikroflóru a trávení, a také jsou bohaté na antioxidanty, které mohou chránit střeva před škodlivými účinky volných radikálů. Uvařený čaj z borůvek může být skvělým způsobem, jak získat prospěšné látky z těchto plodů.

Věnujte pozornost! Při nevolnosti je důležité pít hodně vody nebo bylinkových čajů, abyste se vyhnuli dehydrataci.

Jak dosáhnout zlepšení zdraví žaludku?

Akutní gastritida se léčí zpravidla podáváním antacid či jiných léků na snížení tvorby žaludečních kyselin a klidem. Vedle toho je vhodné se vyhýbat příliš tučným, kořeněným a také horkým pokrmům a naopak je dobré do jídelníčku zařadit suchary, vařenou kořenovou zeleninu, rýži, banány a čiré vývary. Důležité je také dodržovat pitný režim a vyhýbat se alkoholu a kouření, které mohou podráždit žaludeční sliznici. Pokud trpíte akutní gastritidou, je vhodné se poradit s lékařem ohledně vhodné léčby a stravovacích návyků.

Gastritida může být způsobena různými faktory, včetně stresu, infekce bakterií Helicobacter pylori nebo užívání určitých léků. Je důležité dodržovat lékařské pokyny a vyhledat odbornou pomoc, pokud se potíže prodlužují nebo zhoršují. S ohledem na stravování je vhodné se vyvarovat potravin, které mohou dráždit žaludeční sliznici a zvolit stravu, která je šetrná k trávení.

Doba trvání podrážděného žaludku

Jinak vás může potkat bolest nebo pálení žáhy a zvracení. Lékař musí vyloučit vředovou chorobu, která má podobné příznaky. Podrážděný žaludek či zvracení po tučném nebo zkaženém jídle většinou netrvají příliš dlouho, během dne až tří dnů by měly odeznít.

Mozné příznaky Trvání
Bolest nebo pálení žáhy Podrážděný žaludek či zvracení po tučném nebo zkaženém jídle většinou netrvají příliš dlouho, během dne až tří dnů by měly odeznít.
Zvracení Podrážděný žaludek či zvracení po tučném nebo zkaženém jídle většinou netrvají příliš dlouho, během dne až tří dnů by měly odeznít.

To je zajímavé! Brambory jsou bohaté na škrob, který může pomoci absorbovat žaludeční kyselinu a zmírnit nevolnost.

Jaké potraviny jsou pro žaludek prospěšné?

Žaludek prospívá různým potravinám, které jsou lehké a snadno stravitelné. Mezi ně patří jáhly, proso, rýže, špenát, sladké brambory a dýně. Také jsou vhodné hovězí maso, vepřové a jehněčí maso, které dodávají tělu potřebné živiny. Kromě toho mohou být prospěšné meruňky, jablka, hrušky a fazole. Kyselé zelí a lékořice mohou také přispět k dobrému trávení.

See also:  Jak zhubnout natrvalo a s úsměvem bez jojo efektu
Prospěšné potraviny pro žaludek
jáhly proso rýže špenát sladké brambory dýně
hovězí maso vepřové maso jehněčí maso meruňky jablka hrušky
fazole kyselé zelí lékořice

Zakázané potraviny pro reflux – co je zakázáno jíst?

Pozor na perlivé vody a vody s vysokým obsahem sodíku. Snažte se vybírat méně nadýmavou a mechanicky méně dráždivou stravu – nejvíce dráždí kapusta, zelí, kedlubny, ředkvičky, ředkve, květák, brokolice, česnek, cibule, někdy vadí i slupky u okurky nebo zrníčka rajčat.

Dráždivé potraviny
kapusta
zelí
kedlubny
ředkvičky
ředkve
květák
brokolice
česnek
cibule
slupky u okurky
zrníčka rajčat

Jak se vyrovnat s pocitem nevolnosti?

Jícen a žaludek

Pokud se neobjeví žádné vážnější potíže, můžete si poměrně snadno poradit sami. Úlevu by vám měla přinést antacida, léky, které žaludek neutralizují. Patří sem například Anacid, Maalox, Gasterin gel, Tums, Rennie.

Antacida Popis
Anacid Účinně neutralizuje kyselinu v žaludku
Maalox Kombinace hořčíku a hliníku pro rychlou úlevu
Gasterin gel Gelová forma pro snadnou aplikaci a účinné působení
Tums Příjemně chutnající žvýkací tablety s vápníkem
Rennie Účinně bojuje s pálením žáhy a nadýmáním

Užitečná informace! Jako prevence nevolnosti se doporučuje jíst menší porce jídel a vyhýbat se přejídání.

Jak dosáhnout rovnováhy v trávicím systému?

U jídla, pokud možno, nemluvte a hlavně nespěchejte. Také si po jídle nelehejte.

Vhodné nápoje:

 1. Pro správné trávení je důležitý dostatečný příjem tekutin.
 2. Zejména když Vás trápí zácpa či průjem.
 3. Snižte ale množství tekutin vypitých během jídla.
 4. Nepijte nápoje brčkem.

Strava a nápoje pro léčbu průjmu a zvracení

Pokud máte dobrou toleranci tekutin, je vhodné začít přidávat pevnou stravu do vaší stravy. Mezi vhodné potraviny patří dietní suchary, piškoty, starší bílé pečivo, rýže, dušená mrkev, bramborová kaše, polévky s rýží a mrkví, nastrouhaná jablka bez slupky, banány a menší dávky jídla, které byste měli konzumovat častěji. Pokud se vaše stav zlepšuje, můžete začít přidávat do jídelníčku vařené drůbeží maso, hovězí, králičí nebo netučné ryby, které jsou lehké a snadno stravitelné. Je důležité dbát na vyváženou stravu a postupně rozšiřovat sortiment potravin, abyste zajistili správné živiny pro váš organismus.