Ischemická choroba dolních končetin – Příznaky, diagnóza a léčba

Ischemická choroba dolních končetin
Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) je společné označení pro zhoršené prokrvení tkání dolních končetin. Příčinou je zúžení nebo úplný uzávěr tepen, způsobený nejčastěji aterosklerózou. Dochází ke změnám cévní stěny a tvorbě tukových plátů na vnitřních stěnách tepen.

Seznam příznaků ICHDK:

 • Bolest při chůzi, která ustupuje při odpočinku
 • Chladné nebo necitlivé nohy a nohy
 • Slabé nebo nepřítomné pulzace v nohách nebo kotnících
 • Problémy s hojením ran na nohou

Možnosti léčby ICHDK:

 1. Změny životního stylu, včetně cvičení a zdravé stravy
 2. Léky ke snížení rizika srdečních onemocnění a krevních sraženin
 3. Angioplastika a stentování
 4. Chirurgický zákrok (bypass)

Užitečná informace! Pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava mohou snížit riziko vzniku této choroby.

Projevy ucpávání cév v noze – co na ně ukazuje?

Pacienti často vyjadřují stížnosti na klaudikační bolest, což je námahová bolest, jež je schopna donutit pacienta přerušit chůzi po určité konkrétní vzdálenosti. Tato bolest může být příznakem ischemické choroby dolních končetin, která je způsobena nedostatečným prokrvením tkání v důsledku zúžení nebo ucpaných tepen. Později se mohou objevit i klidové bolesti dolních končetin, studené končetiny a úbytek ochlupení. Často se také vyskytuje plísňové postižení nohou, což může být důsledkem sníženého prokrvení a imunitního oslabení v této oblasti.

Je důležité, aby pacienti s těmito příznaky vyhledali lékařskou pomoc, neboť mohou naznačovat vážné problémy s oběhovým systémem. Diagnostika a léčba ischemické choroby dolních končetin může pomoci minimalizovat riziko komplikací a zlepšit kvalitu života pacienta.

Projevy ischemie – co ukazuje na přítomnost tohoto stavu?

Příznaky ischemické choroby srdeční se mohou projevovat různými způsoby. Mezi ty nejčastější patří tlak, pálení, řezání a těžkost za hrudní kostí, které se mohou šířit do levého ramene a ruky, do krku či zad. Někdy se mohou projevit i jako pálení žáhy, což může vést k přehlédnutí onemocnění. Je důležité si uvědomit, že příznaky ICHS se nemusí vždy projevovat stejným způsobem a mohou být zaměňovány s projevy jiných onemocnění trávicího ústrojí či jiných orgánů. Proto je důležité vyhledat lékařskou pomoc při jakýchkoli podezřeních na problémy se srdcem.

Prevence a pravidelné vyšetření mohou být klíčové pro včasnou diagnostiku a léčbu ischemické choroby srdeční. Zdravý životní styl, pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava mohou pomoci snížit riziko vzniku tohoto onemocnění. Pokud se objeví jakékoli neobvyklé příznaky, je důležité konzultovat je s lékařem a nezanedbávat své zdraví.

Kdy může dojít k amputaci nohy?

Nedostatečný průtok tepnami se nejvíce projevuje při zvýšené fyzické námaze. Nohy svíravě bolí a nemocný si musí odpočinout. Kůže na nohou bývá bledá, tenká a suchá. Okrajové části končetin trpí nedostatečnou výživou a někdy odumírají.

 • Bolavé nohy při zvýšené fyzické námaze
 • Bledá, tenká a suchá kůže na nohou
 • Nedostatečná výživa okrajových částí končetin
 • Možnost odumírání končetin

Věnujte pozornost! Kouření zvyšuje riziko vzniku ischemické choroby dolních končetin.

Vznik ischemie – jak k němu dochází?

Ischemie je stav, při kterém dochází k nedostatečnému prokrvení tkáně nebo orgánu, což může vést k vážnému poškození nebo dokonce k odumření postižené oblasti. Tento stav je způsoben především nedostatkem kyslíku (hypoxií), který následně vede k nedostatku živin a hromadění škodlivých látek v postižené oblasti.

See also:  Co nám může prozradit barva moči o našem zdraví?
Možné příčiny ischemie: Doporučená opatření:
Úzkostné stavy Zajištění dostatečného přísunu kyslíku
Arteriální embolie Okamžitá lékařská pomoc a ošetření
Diabetes Pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi

Je důležité věnovat pozornost možným příčinám ischemie a včasnému zásahu, aby bylo možné minimalizovat škody způsobené nedostatečným prokrvením tkáně nebo orgánu.

Důležité si pamatovat! Ischemická choroba dolních končetin může vést k vážným komplikacím, jako je gangréna.

Příčiny ucpaných cév

Ucpávání cév a zúžené cévy je příčinou úmrtí každého šestého Čecha. Na vině je především špatný životní styl – kouření, obezita, vysoká hladina cholesterolu v krvi a vysoký tlak.

 • Kouření
 • Obezita
 • Vysoká hladina cholesterolu v krvi
 • Vysoký tlak

Jak zlepšit krevní oběh v dolních končetinách?

Myslete na vhodný pohyb – ideální je rychlá chůze. Nestlačujte cévy v nohou a rukou nevhodným křížením, přisedáním, apod. Pozor na těsné, tlačící boty, pryč s ponožkami a podkolenkami se stahujícími gumičkami. Hlavně v zimě udržujte nohy v suchu.

Tipy pro vhodný pohyb a péči o nohy:
Rychlá chůze
Vyhýbání se nevhodnému křížení nohou a přisedání
Nosit volnější obuv a vyhnout se těsným, tlačícím botám
Zamezit používání ponožek a podkolenek se stahujícími gumičkami
Udržovat nohy v suchu, zejména v zimě

Zajímavý fakt! Mezi rizikové faktory pro vznik ischemické choroby dolních končetin patří kouření, vysoký krevní tlak a diabetes.

Ischemická choroba – co to vlastně je?

Ischemická choroba srdeční (ICHS) je stav, při kterém srdce nedostává dostatek krve kvůli zúženým věnčitým tepnám způsobeným arteriosklerózou. Srdce, fungující jako výkonné čerpadlo, potřebuje nepřetržitý přísun kyslíku a živin, které jsou přiváděny krví. Pokud je tento přísun narušen, může dojít k bolestem na hrudi, známým jako angina pectoris, nebo dokonce k infarktu myokardu. Prevence ischemické choroby srdeční zahrnuje zdravý životní styl, pravidelnou fyzickou aktivitu a vyváženou stravu s minimálním obsahem tuků a cholesterolu. Včasná diagnóza a léčba jsou klíčové pro snížení rizika komplikací spojených s ICHS.

To je zajímavé! Symptomy mohou zahrnovat bolest při chůzi, únava nebo necitlivost nohou a dokonce i vředy na nohou, které se hůře hojí.

Jak rozpoznat kornatění tepen?

 • Tepna vedoucí k srdci:
  • Bolest na hrudníku
  • Dušnost
  • Náhlá ztráta fyzické výkonnosti
  • Pocit nepravidelného tepu
 • Tepna vedoucí k mozku:
  • Poruchy řeči
  • Poruchy hybnosti končetin
  • Náhlá ztráta zraku
 • Dolní končetiny:
  • Bolest nohou při chůzi či v klidu
  • Tvorba kožních defektů na prstech

To vás může zajímat! Ischemická choroba dolních končetin postihuje přibližně 8-12 % dospělé populace.

Příčiny ischemie mozku

Ischemický mozkový infarkt (nedokrvení mozku) vzniká následkem ucpání mozkové tepny, které způsobí snížení nebo zastavení přítoku krve do mozku. Tato situace může vést k poškození mozkové tkáně a vzniku neurologických symptomů, jako je ochrnutí nebo poruchy řeči. Prevence ischemického mozkového infarktu zahrnuje kontrolu krevního tlaku, správnou stravu a pravidelnou fyzickou aktivitu. Včasná léčba je klíčová pro minimalizaci trvalých následků.

See also:  Nové metody boje proti cukrovce - Jak zastavit tuto nemoc?

Hemoragická CMP (tzv. krvácení do mozku) vzniká v důsledku prasknutí mozkové tepny, které způsobí buď akutní zakrvácení do mozku nebo mezi mozkové obaly. Tento stav může být velmi nebezpečný a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Hemoragický CMP může být způsoben vysokým krevním tlakem, aneuryzmatem nebo poruchou srážlivosti krve. Prevence hemoragického CMP zahrnuje pravidelnou kontrolu krevního tlaku a vyhýbání se rizikovým faktorům, jako je kouření a nadměrná konzumace alkoholu.

Začátek neuropatie – jak to všechno začíná?

Neuropatie může postihnout různé části těla, včetně dolních končetin. Mezi hlavní příznaky patří necitlivost, mravenčení v rukách či nohách, extrémní citlivost na dotek, špatná koordinace pohybů, neschopnost cítit teplo nebo chlad a svalová slabost. Tyto symptomy mohou ovlivnit každodenní život postižené osoby a je důležité vyhledat lékařskou pomoc pro správnou diagnózu a léčbu.

Příznaky neuropatie
Necitlivost
Mravenčení v rukách či nohách
Extrémní citlivost na dotek
Špatná koordinace pohybů
Neschopnost cítit teplo nebo chlad
Svalová slabost

Osud amputované nohy – Co se s ní stane?

Brněnská fakultní nemocnice U svaté Anny nemá vlastní spalovnu, a proto jsou ostatky pacientů po jejich úmrtí odváženy v rakvi do krematoria. Mluvčí nemocnice Šárka Urbánková vysvětluje, že až po zpopelnění jsou uloženy do společného hrobu. „Neznamená to ale, že si může osoba amputát odnést, to až po jeho zpopelnění v krematoriu,“ zdůrazňuje Urbánková. Tímto způsobem nemocnice zachovává důstojnost zemřelých a pečuje o jejich ostatky s ohledem na jejich následný pohřební proces.

Doba, kterou trvá zahojení amputace nohy

Po amputaci záleží na mnoha faktorech, jak rychle se pacient dokáže vzpamatovat a postavit na vlastní nohy. Důležitou roli hraje délka hojení rány, která může trvat i několik měsíců. Nicméně, pokud je vše v pořádku, většina pacientů je schopna začít chodit s nějakou formou opory již po dvou až dvou a půl měsících od operace. Je důležité, aby pacient dodržoval doporučení lékaře a fyzioterapeuta, aby maximalizoval svůj proces rekonvalescence a získal zpět co největší pohyblivost a nezávislost.

Rehabilitace po amputaci zahrnuje nejen fyzickou terapii, ale také psychickou podporu a adaptaci na novou situaci. Podpora rodiny a přátel je klíčová pro úspěšnou adaptaci a návrat k plnohodnotnému životu. Každý pacient je individuální a proces adaptace může trvat různě dlouho, ale s pevnou vůlí a správnou podporou je možné se postavit na vlastní nohy a žít plnohodnotný život i po amputaci.

Zajímavé! Léčba může zahrnovat změny životního stylu, léky a v některých případech i chirurgický zákrok.

Jaké jsou příznaky ucpaných cév?

Příznaky a fáze postižení končetin při námaze:

See also:  Co je skutečnou příčinou vzniku celulitidy?
Fáze Příznaky
První fáze Při námaze vzniká prudká bolest postižené končetiny, která nemocného donutí kulhat nebo se zastavit.
Druhá fáze Po odpočinku může nemocný pokračovat v chůzi.
Třetí fáze Bolest je trvalá, objevuje se přes den a v noci budí nemocného ze spánku.

Doporučení:
– Při výskytu prvních příznaků je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
– Dodržujte léčebný plán a doporučení ošetřujícího lékaře.
– Pravidelně cvičte a posilujte postiženou končetinu podle doporučení fyzioterapeuta.
– Snažte se minimalizovat námahu postižené končetiny a vyhýbejte se dlouhodobému přetěžování.

Důležité zohlednit! Včasná diagnóza a léčba mohou zabránit vážným následkům ischemické choroby dolních končetin.

Projevy ischemické choroby srdeční – co na ně ukazuje?

Nedostatečný přísun krve do srdečního svalu se projevuje nejdříve při námaze, kdy se zvýší potřeba kyslíku v srdečním svalu a zúžené věnčité tepny již dostatek okysličené krve nemohou přivádět. Nedokrevnost srdečního svalu se nejčastěji projeví pálivou bolestí na levé straně hrudníku, v levé ruce nebo do krku.

Nedostatečný přísun krve do srdečního svalu Projevy
Při námaze Zvýšená potřeba kyslíku v srdečním svalu
Zúžené věnčité tepny Nedostatek okysličené krve
Nedokrevnost srdečního svalu Pálivá bolest na levé straně hrudníku, v levé ruce nebo do krku

Klaudikační bolest – co to vlastně je?

Klaudikace jsou bolesti svalů, zvláště na nohou, v důsledku nedostatečného prokrvení u ischemické choroby dolních končetin.

 • Bolest svalů, zejména při chůzi
 • Slabší pulzace v nohou
 • Chladné nohy nebo nohy s modrým nádechem
 • Projevy klaudikace se mohou zhoršovat při chůzi nebo fyzické námaze

Jak identifikovat potíže s Cevami?

Postižení mají často problém najít správná slova, používají nesprávná písmena nebo nesprávně vyslovují slabiky. Také mohou mít potíže s porozuměním a často nejsou schopni pochopit jednoduché pokyny (porucha porozumění řeči). Ve vzácných případech se může stát, že pacienti nemohou mluvit vůbec nebo mluví nezřetelně.

 • Problémy s hledáním správných slov
 • Nesprávné používání písmen a výslovnost slabik
 • Potíže s porozuměním
 • Neschopnost pochopit jednoduché pokyny
 • Porucha porozumění řeči
 • Ztráta schopnosti mluvit nebo nezřetelná řeč

Pozor! Diabetici mají vyšší riziko vzniku ischemické choroby dolních končetin.

Proč pociťujeme bolest v nohách, když jsme v klidu?

Bolest nohou může mít různé příčiny, jako je nesprávná obuv, chůze či přetěžování. Kromě toho může bolest vycházet i z problémů se zády, žilami, tepnami, zadržovanou lymfou či svaly. Důležité je také brát v úvahu možné záněty, metabolické choroby, artrózy či revmatismus, které mohou bolesti způsobovat. Je proto důležité vyhledat odbornou pomoc a nezanedbávat tyto potíže. Pokud trpíte bolestmi nohou, je vhodné konzultovat s lékařem možné příčiny a zahájit vhodnou léčbu či terapii.

Zajímavé! Tato choroba je často spojena s aterosklerózou, což je stav, kdy se v cévách hromadí tuk a další látky.